Fotografia kulinarna

Nie od dziś wiadomo, że często jemy oczami. Już sam wygląd potrawy jest dobrym powodem, żeby ją zamówić. Zachęcające zdjęcia jedzenia potrafią wywołać u nas w jednej chwili niewyobrażalny apetyt.

Ma to znaczenie od ładnych paru lat, bo właśnie kilka lat temu boom przeżywały kulinarne blogi czy konta instagramowe oparte w głównej mierze właśnie na fotografii jedzenia. Na porządku dziennym był widok osób, które w restauracjach przed posiłkiem robiły zdjęcia zawartości swojego talerza – najczęściej telefonem (co określane było jako foodporn i oznaczane w mediach społecznościowych takim samym hasztagiem). A jak jest teraz?

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój – zwłaszcza w pandemii – serwisów internetowych i aplikacji, które oferują jedzenie na dowóz, zdaje się, że fotografie jedzenia stały się jeszcze bardziej istotnym elementem menu. Zamawiając posiłek online, mamy utrudnione zadanie. Nie zajrzymy nikomu do talerza, aby przyjrzeć się potrawie, nie zapytamy też szefa kuchni o polecenie najlepszego dania. To, na czym możemy się oprzeć, to opis i coś, co w Internecie przykuwa naszą uwagę najczęściej, czyli zdjęcia.

Na szczęście czasy, gdy artystyczne zdjęcia jedzenia opierały się na sztucznych daniach i nie miały zbyt dużo wspólnego z tym, co rzeczywiście serwowały restauracje, minęły bezpowrotnie. Oczywiście są branże, które nadal lekko mijają się z prawdą, nadmiernie stylizując swoje dania (jak fast foody), ale większość szanujących się restauracji, promujących się zwykle także w social mediach, stawia na naturalność. Owszem, potrawy są stylizowane, ale mają wyglądać tak, jak te podawane w rzeczywistości. Czyli chcemy, by przyciągnęły uwagę, a podczas wizyty nie były niemiłym zaskoczeniem, a wręcz przeciwnie. Klient, patrząc na talerz, powinien pomyśleć: „Niesamowite, to danie rzeczywiście wygląda tak jak na zdjęciach!”.

Aby zrobić profesjonalne fotografie jedzenia nie wystarczy zwykły smartfon. Potrzeba wprawnego oka, naprawdę dobrego sprzętu i oświetlenia, a nierzadko food designera z prawdziwego zdarzenia. Fotografia kulinarna to jedna ze specjalności firmy Andrzej Jarek Studio, która współpracowała m.in. z serwisem UberEats, przygotowując dla niego katalogowe zdjęcia jedzenia do aplikacji na telefon. Możemy wykonać dla Ciebie packshot jedzenia lub narzędzi do jego przygotowywania. Z dbałością o każdy szczegół, przy wydobyciu najważniejszych cech fotografowanych produktów.

Fotograf kulinarny musi dbać o to, żeby jedzenie na zdjęciach przyciągało wzrok i uaktywniało kubki smakowe konsumentów. Zdjęcia mają sprzedawać – to oczywiste. Muszą być odpowiednio naświetlone, ostre, nieprzestylizowane. Ważne jest danie, czasem także przestrzeń, w jakiej jest fotografowane, ale oczywiście główny bohater nie może w niej zginąć.

Zlecenie profesjonalnemu fotografowi zrobienia serii zdjęć do menu gwarantuje nam, że będą one idealnie dobrane do typu restauracji, nie będą płaskie czy słabe technicznie. Powinny być spójne z wizerunkiem i całą komunikacją restauracji np. w mediach społecznościowych, powinny stanowić podstawę także wszelkiego rodzaju materiałów drukowanych jak menu, ulotki czy katalogi. Fotografie będą także idealnie doświetlone, co nie zawsze uda się, gdy zdjęcia robione są telefonem w przyciemnionej restauracyjnej sali.

Andrzej Jarek Studio wykona dla Ciebie artystyczne zdjęcia jedzenia, które będą Twoją wizytówką. Doskonałe technicznie, odpowiednio naświetlone (zależnie od klimatu fotografii), eksponujące to, co najważniejsze, czyli dania Twojej restauracji. Przy użyciu odpowiednich obiektywów bez problemu uzyska idealną ostrość potrawy przy dającemu ciekawy efekt rozmyciu tła. Aby na zdjęciach coś się działo, użyje akcesoriów (deski, sztućce, zastawa, przyprawy itp.) i wystylizuje przestrzeń wokół talerza. Dzięki tym wszystkim i wielu innym sposobom na wykonanie najlepszych fotografii jedzenia wypromujesz swoją restaurację, a co najważniejsze przyciągniesz klientów – bo nie będą mogli oni oprzeć się apetytowi, który wzbudzą w nich zdjęcia Twoich potraw.

zdjęcia jedzenia