Fotografią można się bawić na kilka sposobów. A ile jej odmian i specjalizacji tyle różnych punktów widzenia na nią. Czym są zdjęcia still life? Postaram się to wyjaśnić w kilku słowach. Bo nic tak nie potrafi uwydatnić atutów jakie niesie ze sobą martwa natura jak właśnie ten rodzaj fotografii.
Gdyby pokusić się o procentowe wskaźniki, tylko garstka, niespełna 15% doświadczonych i cenionych fotografików specjalizuje się w tej dziedzinie. Ale prawdą jest, że wszyscy zaczynali właśnie od tego. Martwa natura jest niezwykle wdzięcznym materiałem do ujęcia w obiektywie- jest cierpliwa, poczeka na odpowiednie światło i właściwe ułożenie. Jednak mylił by się ten, który stwierdziłby, że zdjęcia still life łatwo wykonać. Szczególnie zdjęcia still life w reklamie są pełne skomplikowanych ustawień światła, poprzez budowę kadrów w wyniku dokładania dodatkowych źródeł światła -zdjęcia dopracowane wyglądają jak rendery 3d.

Co trzeba mieć, aby fotografie martwej natury zachwycały?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kolorowe tło, które będzie robiło nam za modela drugiego planu. To właśnie kolor potrafi tu uwydatnić najbardziej atrakcyjne elementy rzeczy którą chcemy fotografować. Tła takie znajdziemy w sklepach plastycznych lub w zwykłych marketach, w dziale z artykułami papierniczymi. Przyda się również makro, oraz tele-obiektyw oraz modyfikatory kierunkowe typu snoot lub czasza z gridem, dzięki któremu zdjęcia będą idealnie doświetlone. A wiadomo, że im lepsze zdjęcie, tym większa oszczędność czasu przy ich obróbce w programie graficznym na komputerze. Dobre zdjęcie to takie w którym poprawia się tylko w komputerze kontrast oraz lekko ostrość.
Mimo iż wszyscy zachwycają się innym rodzajem fotografii, to właśnie na zdjęcia still life są tymi, na których można całkiem nieźle zarobić. Martwa natura jest w cenie i warto o tym pamiętać przy obmyślaniu planów na fotograficzną przyszłość. Zobacz moją realizację zdjęcia typu still life – packshot dla browaru Namysłów

fotografia reklamowa- realizacja browar Namyslow still life zdjęcia produktu- sesja komercyjna produktowa- Andrzej Jarek Studio
Andrzej Jarek Studio – fotograf still life www.andrzejjarek.pl